Enligt lettiska uppgifter är SHL-bekantingen Anssi Salmela klar för spel i KHL och Dinamo Riga. Fan, tänker nog en och annan Luleåsupporter, för Salmela hade med sitt passningsspel, sitt lugn med pucken och sin eleganta skridskoåkning behövts speciellt nu i inledningen innan den nya kanadensiske backen Ryan Johnston yrat färdigt och byte för byte, skär för skär, börjat anpassa sig till SHL-hockeyn.
Allt det där som Salmela har gjort så fantastiskt bra i Modo. HV71. Färjestad. Brynäs. För att inte tala om i Linköping förra säsongen. Anssi Salmela är mästerlig på att anpassa sig till nya lag, ligor och länder och för det mesta snabbt bli någon att lita på i utsatta lägen, såväl på isen som i tabellen.
Salmela har meriter från NHL-lagen New Jersey och Atlanta. Han har spelat i "halva SHL". Och för den delen också i de två KHL-klubbarna Avangard Omsk och Kunlun Red Star. Dinamo Riga blir hans tredje KHL-klubb.
Det är inte säkert att det blir hans sista KHL-klubb. Och jag tror inte heller att vi har sett Salmela i sin sista SHL-klubb. Dinamo Riga för en strulig tillvaro i KHL och har allt som oftast problem med ekonomin. Om några månader kan Anssi Salmela vara ute på marknaden igen, så vem vet? Efter juluppehållet skulle han mycket väl kunna vara tillbaka i Sverige igen.
Jag hoppas faktiskt det. Han brukar göra sin lag och sina lagkamrater bättre. Jag blir inte ett smack förvånad om Luleås Stefan "Skuggan" Nilsson presenterar Salmela som en sen julklapp till fansen.
Såvida inte någon annan sportchef i SHL hinner före.
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)