Den här listan har faktiskt legat och marinerat i utkast ett tag, med nya namn inpetade nu och då. I en tid som denna känns den passande att trycka ut. I och med att mitt arbete i huvudsak är att göra tv så tänker man ibland oundvikligen vilka av spelarna jag bevakar som skulle passa bra på ”min sida”.
I mina motiveringar till varje namn märker ni vilka egenskaper jag har premierat. Kanske håller ni med, kanske inte, men era egna förslag och åsikter välkomnas med värme.
Trevlig läsning.
10 – Hampus Lindholm
Jag lärde känna Hampus väldigt väl under mina fem år i Kalifornien och det här är en person som verkligen är intresserad av hockey, och har en väldigt analytisk sida. Han är duktig på att bryta ner svagheter och styrkor, både hos sig själv och andra, och har dessutom den där härligt självsäkra, skånska mentaliteten – han är helt enkelt inte lika försiktiga som många av oss i vårt avlånga land tenderar att vara.
Ovanpå det är Hampus nyfiken på mycket annat i livet och söker sig gärna utanför hockeybubblan, och det kan aldrig skada.
Jag ser honom som en potentiell kapten i Ducks när Ryan Getzlaf lägger av, och samma egenskaper som får mig att tro att han skulle passa där gör att jag också tror att han skulle göra sig utmärkt i rutan.

Foto: Winslow Townson/Bildbyrån.
9 – Oscar Klefbom
När Oilers var i Calgary tidigare i vintras vurmade en lokal reporter över hur trevlig Oscar Klefbom är. Han har inte heller fel. Klefbom är en rak och öppen människa som lyckas med konststycket att vara personlig med alla han träffar.
Han räds inte heller för att säga vad han tycker, vilket ibland fått honom i trubbel (minns till exempel en intervju med hockeysverige.se för några år sedan då han gav Taylor Hall lite kritik som sedan blåstes upp rejält i kanadensisk media).
Klefbom har ett naturligt sätt som går genom rutan, och han lyckas som spelare med konststycket att inte tala i klyschor – något som kan vara väl så svårt även på mediasidan av det hela.
8 – Gabriel Landeskog
Det känns nästan lite ovärdigt att sätta Gabriel Landeskog på en sådan här lista, för han känns ämnad för så mycket mer: allt mindre än någon form av statshuvud ser jag som en efter hockey-karriär i underkant. Mannen har begåvats med en personlighet, vältalighet och en charm som går igenom alla rutor.
Vill han ta sig för den här branschen kommer han att göra det galant.

Foto: Sergei Belski/Bildbyrån.
7 – Robin Lehner
Eftersom i runda slängar 99 procent av alla experter är tidigare målvakter så är det inte så verklighetsförankrat att jag bara har en enda med, men så blev det tydligen.
Lehner är given av uppenbara skäl. Hans viktigaste egenskap är att han alltid säger vad han tycker och att han dessutom ofta är bra på att formulera sina åsikter.
Han tog till exempel ett tydligt ställningstagande för förlåtande när det började grävas fram diverse lik i garderober hos coacher runtom i ligan och jag tycker han motiverade sina åsikter bra.
Jag håller inte alltid med Lehner, men jag tror att det är direkt skadligt att bara lyssna på folk som tycker som en själv.
6 – Mikael Backlund
Backlund är en celeber spelare som tack vare sin spelförståelse utmärker sig som en väldigt bra tvåvägscenter. Den blicken för spelet skulle komma väl till pass i en sådan här roll, men jag tror Backlund kan tillföra mer än så: jag upplever honom som en av de mer belästa och samhällsengagerade svenskarna som spelar i ligan just nu.
Jag tror han skulle ha en styrka i att hitta större perspektiv och det kan gott behövas inom vårt sport.
5 – Niklas Kronwall
De gör inte sådana som Niklas Kronwall längre. Först och främst är han en av de mest respekterade NHL-svenskarna jag fått chansen att bevaka. Alla högaktar honom för hur han för sig och hur han behandlar andra, och även för hans attityd. Han är en vinnarskalle uti fingerspetsarna och brinner verkligen för sporten.
Med ett par Stanley Cup-finaler och många stora insatser i blågult, kombinerat med hans roll i Red Wings organisation, så finns det många viktiga perspektiv han sitter på. Han är också väldigt pedagogisk. Härom året hade vi honom i vår studio och han fick då visa upp olika försvarsdetaljer i spelet med klubben, och han gjorde en sådan relativt osexig del av sporten enormt intressant.

Foto: Joel Marklund/Bildbyrån.
4 – Carl Hagelin
Carl Hagelin har ett par unika perspektiv. Han har spelat fler slutspelsmatcher än någon annan sedan han kom in i ligan (totalt 128 stycken) och har under sin karriär via fem klubbar upplevt otroligt mycket – han har varit lagkompis med sina generations bästa svenska spelare (Henrik Lundqvist) och sin generations bästa spelare alla kategorier (Sidney Crosby, Evgeni Malkin och Alexander Ovechkin).
Den ur svenskt perspektiv ovanliga vägen till NHL via collegehockeyn skadar inte heller. Överlag har Hagelin också en bra personlighet, via sin vältalighet och sin passion. Han skulle vara klockren.
3 – Anton Strålman
Strålman har sett otroligt mycket, till exempel över halvdussinet organisationer och två Stanley Cup-finaler, och han har två guldegenskaper – analytisk förmåga och oräddhet. Gällande det sistnämnda skulle jag säga att han ligger i framkant.
Han tycker inte bara för sakens skull men det som skiljer Strålman från många andra är att han verkligen är ärlig. Till exempel så uttalade han sig rätt kritiskt om Tampas försvarsspel efter att han sajnat med Florida i somras.
Själva åsikten i sig var det inget konstigt med – det är det sällan när Strålman tycker något i och med hans skarpa hjärna – men det som stod ut var att spelare vänligen duckar sådana frågor när de bytt klubb.
Strålman är inte aktiv på sociala medier och det tror jag helt ärligt hjälper honom. Han slipper se folk på Twitter saxa något han sagt ur kontext och blåsa upp det på orimligt vis.
2 – John Klingberg
Nu börjar vi närma oss dem som har hela paketet. Alla vet att John Klingberg är en av de roligaste svenskarna i NHL. Det syns i media och det märks när man talar med andra spelare – jag har aldrig träffat någon som ogillar denne glade gamäng.
Vad Klingberg dock har är ett underskattat analytiskt sinne. Han kan bryta ner spelet på ett förträffligt vis och har en väldigt bra hockeyhjärna, och dessutom inte sällan tydliga åsikter.
En av mina favoritspelare att intervjua eftersom du får hela paketet – skratt, analys och åsikter – och det skulle så klart passa i tv också.

Foto: Jonathan Näckstrand/Bildbyrån.
1 – Johnny Oduya
Johnny Oduya är för mig helt given här. Jag tror visserligen att han aldrig själv skulle se sig i den rollen, då han skyr rampljuset som en vampyr flyr solstrålar, men han vore som klippt och skuren.
Till viss del för karriären han haft, där han var en del av lönetakserans så här långt förmodligen bästa lag och dessutom varit runt i ett gäng olika organisationer, men framför allt på grund hjärnan han besitter.
Jag minns när jag får några år sedan när jag intervjuade honom om det svenska backundret och han kom tillbaka med ett svar som involverade hur Sveriges har förändrats och arbetarklassamhället har försvunnit.
Nu tänker jag inte raljera över hockeyspelares generella intresse och kunskapsnivåer i samhällsfrågor, men det är inte direkt jättemånga av hans kollegor som skulle dra den parallellen.
En annan gång så frågade jag honom om vi kunde prata lite om hans intresse för mat och hållbarhet. ”Vill du göra en podcast eller?” frågade han och det slutade med 45 minuter band.
Oduyas kombination av erfarenhet, intellekt och kunskapstörst vore oerhört kittlande och tämligen unikt, och jag hoppas att han en dag tänker om och bestämmer sig för att dela med sig av lite av sina tankar till oss i den breda massan.
***
Wow! Värd en pizzaslice – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

