HockeyNews
PLUS

EK: SSK blåste DIF på serieledningen

Foto: Kenta Jönsson/Bildbyrån
Foto: Kenta Jönsson/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Det Anton Frondell, 17, har gjort den senaste tiden på Hovet kommer det att snackas om länge länge. För att inte tala om Victor Eklund, 18.

Och nu är Dick Axelsson, 37, med i leken igen efter fem veckor.

Men i Södertälje kommer man att minnas 5–4-vinsten på straffar hela vägen till slutspelet. Ett styrkebesked.

//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!

ANNONS

Dick Axelsson var tillbaka i Djurgården och spelade för första gången sedan den 15 januari. Förväntningarna på Hovet steg och kanske även pulsen. Men i spelet gick det rätt trögt ihop med Marcus Krüger och Linus Klasen. I alla fall inledningsvis.

Inte undra på. Det tar en del tid att hitta in i matchtempo och så vidare. Sedan är så klart frågan om Axelsson och Klasen verkligen ska spela tillsammans. Det blixtrar inte alla gånger om spelet om man säger så.

Men Robert Kimby och Djurgårdens tränarstab tvekar inte när det gäller justeringar i kedjorna.

Daniel Brodin fick exempelvis finna sig i att se matchen mot SSK i publikhavet bland de 8 094 åskådarna. Och det var ingen skada som gjorde att det blev så.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Läs också

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2