Presenteras i samarbete med Coolbet
Efter förra säsongen i Timrå och Tingsryd värvades Lukas Zetterberg tillbaka till Västerås när klubben tog steget upp i Hockeyallsvenskan.
I vinter har det lossnat ordentligt på hemmaplan för 21-åringen.
Han ligger för tillfället på 17 mål den här säsongen. En tredjeplats i Hockeyallsvenskans skytteliga efter Södertäljeduon Sebastian Dyk (19) och Nicolai Meyer (21).
Totalt har Zetterberg fått ihop 28 poäng på 38 matcher och varit en starkt bidragande orsak bakom att Västerås just nu parkerar på en tredjeplats i tabellen efter Oskarshamn och AIK, som gjort ett ryck i toppen och har en lucka ner till övriga lag under strecket.
Succén är redan ett faktum för nykomlingarna som med största sannolikhet får chansen att ta den långa vägen mot SHL redan under första året i Hockeyallsvenskan.
För Zetterbergs del så lockar den offensiva produktionen till sig intresse från övriga klubbar både i Sverige och utomlands.
Enligt uppgifter till HockeyNews.se är det flera SHL-klubbar som redan nu är intresserade av att lägga beslag på VIK-talangen inför nästa år.
Alla sportchefer och general managers måste blicka framåt och lägga pusselbitarna inför nästa års trupp och nu innebär det en intressant framtid för Zetterberg.
– Det finns intresse, men i övrigt kan jag inte kommentera det just nu, säger Zetterbergs agent Tommy Öström.
På onsdag väntar två spännande möten i toppen av Hockeyallsvenskan. Tabelltvåan AIK möter femman Södertälje på bortaplan.
Västerås ställs mot BIK Karlskoga precis bakom på fjärdeplatsen men endast med bättre målskillnad. Båda lagen har 67 poäng inför onsdagens matcher.
Slutspelsfeber! 1kr/1mån. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)