HÅLL KOLL PÅ
Miro Heiskanen, Dallas
Drafttrean från 2017 spelade OS och VM för Finland förra säsongen och nu är han på väg att slå sig in i ligan. Det är inte bara Rasmus Dahlin att hålla koll på bland tonåringarna på backsidan i NHL. Ta en titt på det här bytet – Heiskanens andra skift någonsin i NHL.
DEBUTANTERNA
• Elias Pettersson gjorde både mål och assist i NHL-debuten (med mamma och pappa på läktaren) men spelade bara knappt tio minuter i första matchen mot Calgary. Vancouvers ledarstab vill antagligen inte stressa in honom för snabbt – men premiären visade samtidigt att de inte har så mycket att oroa sig för. Pettersson förmåga att lyckas höga sig och prestera på nästa nivå är oerhört imponerande. Han tog rejäla steg för varje match i VM i Köpenhamn. I nattens returmöte mot Calgary hoppas vi på mer istid för svensken.
• Rasmus Dahlin och Buffalo förlorade i säsongspremiären mot Boston som bara kvällen innan åkte på storstryk mot Washington (7–0). Visserligen firade Capitals in säsongen som regerande mästare och flaggan hissades upp i taket som ett minne för alltid från fjolårets Stanley Cup-seger. Dahlin fick en del kritik för sin debut vilket är direkt komiskt. Visst, vi hoppas att det ska gå bra för honom och det är enkelt att vara svensk här och inte se på hans insatser med nyktra ögon – men Dahlin gjorde en hel del bra saker i den här matchen för att vara en premiär.
VÄNTETIDEN
Jag har all förståelse för att William Nylander inte bara skriver på vad som helst. Ligan är uppbyggd så att spelarna bör försöka kräma ut så mycket som möjligt från klubbarna för att hjälpa varandras kontraktssituationer längre fram. Mixen av att tänka på sig själv och samtidigt inte rubba marknaden men ändå ha målet att vinna bucklan någon gång i karriären är säkert inte helt enkelt. Det vi alla kan vara överens om är att vi vill se Nylander i spel så snart som möjligt.
MILSTOLPEN
Nicklas Bäckström hittade ett mycket vackert assist tidigt i hemmapremiären som var en speciell tillställning för laget, klubben och fansen. Flaggan som förevigar fjolårets Stanley Cup seger skulle upp i taket och sen dröjde det inte länge i matchen innan Bäckström hittade sin första poäng för säsongen som också spräckte 800 poängsgränsen.
AHL eller SHL
Timrås sportchef Kent Norberg stängde dörrarna när Jonathan Dahlén blev nedskickad till AHL men när Dahlén själv uttalade sig så lät det inte lika självklart. Får han inte komma upp och känna på NHL inom 15-20 matcher skulle jag inte bli förvånad om suget efter Timrå och SHL växer sig ganska stort. Timrå har fått en riktigt bra start som nykomlingar men klubbledningen skulle givetvis jubla i kapp om det visade sig att Dahlén inte kan hota om en NHL-plats i år och istället blickar hemåt.
LÖRDAGENS HÖJDPUNKTER
New Jersey–Edmonton (19.00)
NHL-premiär i Göteborg med Connor McDavid på isen. Scandinavium är slutsålt och min spontana gissning är att det hade varit några tusen färre om den här matchen spelats i Stockholm. Jag gillar att NHL väljer Göteborg och ser fram emot att få se NHL-hockey i Malmö nästa gång.
Buffalo–New York Rangers (01.00)
Rasmus Dahlin vs Henrik Lundqvist. Det kanske är att hoppas på för mycket att Dahlin första fullträff i ligan skulle vara på Kung Henrik. Eller inte. Det är ju ändå Dahlin vi snackar om den meriten hade varit fin att plocka med sig hem nästa sommar.
Calgary–Vancouver (04.00)
Returmöte direkt för Pettersson. Spelarna i Flames kommer med stor sannolikhet att ligga på Pettersson för att inte ge honom extra tid i anfallszonen – motståndare och videocoacher kommer få alla anledning att titta närmare på Pettersson.
Tampa Bay–Florida (01.00)
Säsongspremiär på hemmaplan för världens bäste back – Victor Hedman – som fick ta emot Norris Trophy i fjol. I natt drar säsongen igång med ett Floridaderby mot Panthers. Tampa Bay är en av storfavoriterna att vinna i år och har varit med där uppe i förhandssnacket senaste åren.
Toronto–Ottawa (01.00)
Rivalitetsmöte mellan Toronto och Ottawa och i William Nylanders frånvaro så har både Andreas Johnsson och Pär Lindholm spelat sig in i laget. I hemmapremiären mot Montreal fick de dessutom möjligheten att spela i samma kedja.
ÖVRIGA MATCHER I NATT
New York Islanders–Nashville
Pittsburgh–Montreal
St. Louis–Chicago
Minnesota–Vegas
Arizona–Anaheim
Colorado–Philadelphia
Dallas–Winnipeg
Läs senaste NHL-nyheterna
Lista: Veckans bästa och sämsta i SHL
Hockeyallsvenskan i backspegeln
Helgens viktigaste matcher i ettan
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)