Djurgården kom tillbaka efter 4–3-förlusten på straffar borta mot Brynäs i onsdags. Det blev till slut en 3–2-seger på övertid hemma mot BIK Karlskoga på Hovet.
Det var inte många som trodde att Djurgårdsbacken Daniel Glad skulle kunna vara med efter den feta smällen han fick av Brynäs lagkapten Johan Larsson.
– Det trodde inte jag heller. Larsson är rätt tung. Jag fick smällen lågt och det gjorde inte så ont när jag väl fick tacklingen, men sedan kände jag att fan, jag kan inte stödja på benet, säger Daniel Glad till Hockeynews.
Men det är segt virke i Jönköpingssonen. Han spelade över 20 minuter på fredagskvällen mindre än 48 timmar efter det att han hade så ont att han inte kunde stödja på benet.
– Jag kunde knappt komma av (isen) och gå till omklädningsrummet heller sedan. Det måste ha varit någon nerv som har kommit i kläm. Vi skulle egentligen ha gjort ultraljud igår, men då fanns det ingen tid, berättar Glad.
ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews
Han förbluffade både tränaren Michael Holmqvist och naprapaten Christian Schumacher efter smällen mot Brynäs.
– Sedan sa jag till ”Schumi” att när vi testade styrkan kändes det mycket bättre idag. Jag vet inte om jag är hypokondriker direkt efter matchen och tror att jag har ondare är jag har…
Glad har lätt för att le där han står i spelarkorridoren på Hovet.
– Nej, jag kunde faktiskt inte gå. Eller så har jag bra läkkött. Skumt. Jag kan inte svara på det. Det ska bli lite kul att ta ultraljud nästa vecka och se om de hittar nånting.
LÄS MER: Ek: Målkåt och gubbgrinig – då är Klasen som bäst
Så det blir ultraljudsundersökning i alla fall?
– Ja, de har såna latinska termer så en annan vet inte alltid vad de snackar om.
Glad fortsätter:
– Sjukt skönt att kunna lira idag! För jag tänkte efter matchen senast: Fan, är ”sässen” (säsongen) slut nu? Jag hade svinont. Och som sagt, kunde inte stödja på benet.
Daniel Glad kom till Djurgården förra säsongen från SHL och moderklubben HV71. Men precis före slutspelet slog han armen ur led och säsongen var förstörd. Den minnesbilden dök upp i hans huvud efter Brynäsmatchen.
– Ser fram emot lite slutspelshockey i år när man blev rånad förra säsongen med skadan.
Daniel Glad fick förtroendet på övertid och han spelad fram till David Blomgren som satte 3–2 och sköt två poäng till Djurgården.
– Ja, tur att kunna göra nåt bra idag, säger han självkritiskt.
Är ni nöjda med de två poängen?
– Det var en rätt konstig match. Det var sjukt mycket boxplay och powerplay så det blev en väldigt ryckig match. Många spelade inte powerplay, många spelade inte boxplay så det blev ryckigt på många sätt och vis och kom inte in riktigt i tempot. Det blev lite sönderblåst tycker jag.
Djurgården drog på sig en femminutersutvisning och tre två minutare medan BIK hade åtta tvåminutersutvisningar.
– Vi får skylla oss lite själva att vi inte går iväg med tre poäng. Skönt att smälla dit den i övertiden. Jag vet inte vad statistiken säger men det känns som vi har torskat rätt mycket så det var skönt att kunna vinna.
Djurgården har fyra vinster på övertid och lika många förluster.

Läs mer
Kommentarer
Använd koden HV50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i HV50 i sista steget. Skaffa PLUS
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor




