HockeyNews
PLUS

Falks känslosamma kväll: "Speciell match för mig"

Publicerad: 8 december 2023

FacebookXWhatsApp

Lås upp hela sajten för åtta (08) kronor i en månad! Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill)

Nichlas Falk har gjort 751 matcher i Djurgården – flest i klubbens historia och tröjan hänger i taket.
I kväll stod han i motståndarbåset för första gången.
– En speciell match för mig personligen. Det går inte att komma ifrån med min historik i klubben, säger Falk till Hockeynews.

ANNONS
Västervik pressade Djurgården på Hovet och var en ramträff från att kvittera i slutminuterna – men hammalaget höll sedan undan och tog tre nya viktiga poäng i jakten på topplagen.

– Vi får tyvärr en dålig start och Djurgården får 2–0 och kommer ut på det sättet som vi visste. Vi kan tyvärr inte svara upp. Men efter den starten så gör vi en bra match och vi gör en bra push i slutet. Vi är en ribbträff från att kvittera och vi ska verkligen inte skämmas för den här matchen, säger Västerviks tränare Nichlas Falk till Hockeynews.

Han är en av Djurgårdens största genom tiderna – Falk har gjort flest matcher i klubben i klubbens historia – så det var en speciell afton.

– Så är det ju, det går inte att komma ifrån med min historik i klubben och hur nära DIF ligger mitt hjärta. Det var lite spänt inför men när väl pucken släpptes så var det som vanligt igen men det var en speciell match för mig personligen, säger han.

ANNONS

Djurgården har fått det att lossna efter den tunga starten på säsongen.

– Jag tycker ändå de fått ordning på det och det ser ut som att de har en annan geist i laget vad nu det beror på, det vet jag inte. Nu känns de mer som Djurgården och det är bara titta på starten med den frenesin och intensiteten. Det är framför där jag ser skillnaden.

UPPSNACK: Tre Kronor – Finland @ Sergels torg 12 maj, kl 15.45 Säkra din plats här!

ANNONS