HockeyNews
PLUS

Två nya poäng av Mika: "Det är bara att lära och gå vidare"

Publicerad: 6 juni 2022

FacebookXWhatsApp

EDMONTON. Mika Zibanejad gjorde både mål och assist när Rangers skaffade sig en 2–0-ledning.

I slutminuten var han inne på isen och den som var närmast matchvinnaren Ondrej Palat i försvarsspelet – men när svensken fick frågan om situationen på presskonferensen bröt Chris Kreider in:

– Det är jag som måste få ut den där, jag tittar för mycket på pucken och hamnar för djupt ner i zon, säger Kreider.

ANNONS


Mika Zibanejad utökade sin poängsvit i slutspelet och gjorde sitt tionde mål på tolv senaste matcherna när han öppnade målskyttet i spel fem mot fyra – inte långt senare ökade Chris Kreider på ledningen i samma spelform efter att Zibanejad avlossat ännu ett tungt avslut.

Nikita Kutjerov svarade snabbt och reducerade mindre än minuten senare och i tredje perioden kvitterade hemmalaget innan vi fick se det där sena avgörandet i Amalie Arena.

Med bara 42 sekunder kvar blev Ondrej Palat matchvinnare och Mika Zibanejad var den av Rangersspelarna som var närmast honom i försvarsspelet.

ANNONS

Efteråt fick svensken frågan om han kunde göra något annorlunda men Chris Kreider lät inte honom svara på den frågan.

– Det är jag som ska få ut den där, jag tittar för mycket på pucken och hamnar för djupt ner i egen zon. När pucken kommer sen får jag försöka veva till den och det är nära både hög klubba och utvisning. Vi hade koll på läget där men jag överarbetar och kommer för nära målet. Hade jag varit på rätt plats så hade jag fått pucken och enkelt kunna lägga ut den ur egen zon, säger Kreider.

LÄS MERHedman spelade fram till avgörandet – nådde ny milstolpe i NHL-karriären

ANNONS

Nu måste Rangers snabbt ladda om inför den fjärde matchen mellan lagen som spelas under natten mot onsdag svensk tid.

– Dom får momentum och publiken med sig. Vi hade kanske kunnat göra ett bättre jobb med att hålla undan lite längre i matchen men det är bara att lära sig och gå vidare, säger Zibanejad.

New York drabbades av ett tungt avbräck i matchen, Ryan Strome klev av i andra perioden och ledningen gav inget besked om hur illa det är för Rangersforwarden.

ANNONS

– Strome är en viktig del för vårt lag. Vi andra fick försöka steppa upp och fylla luckan men han och hela hans kedja har spelat bra så det är en stor förlust för oss, säger Zibanejad.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS