Redan efter en minut hade Timrå ett friläge som Viktor Lodin sånär konverterade på, och man skapade fler chanser till att ta ledningen i matchen mot Färjestad.
Men då utdelningen uteblev och Färjestad tuggade sig in i det hela så vände det.
Gästerna från Karlstad var betydligt hetare i avslutslägena och närkamperna runt målet, och det var också där de gjorde 1–0, 2–0 och 3–0 i den första perioden.
Och förlorade kamper framför mål är något som varit återkommande för SHL:s jumbo Timrå.
– Jag tycker att när Färjestad ligger på och checkar fast oss i första så får de grepp om matchen. Sedan tycker jag att vi är otroligt dåliga framför egen kasse i första perioden på alla tre mål, säger tränaren Anders Karlsson.
Ni har pratat om spelet i de ytorna hela säsongen, varför finns det inte där?
– Det är precis det som vi måste prata om. Vissa spelare ser inte alls ut att vilja skita ned sig framför egen målvakt, och det är inte okej på den här nivån.
Färjestad ångar på - Victor Ejdsell smäller in 3-0 i slutet av första perioden 🚨 Tung uppförsbacke för Timrå. #twittpuckpic.twitter.com/1EnDruTrQ8
— C More Hockey (@cmorehockey) March 17, 2022
Offensivt skapade Timrå flertalet kalaslägen, men motades oftast av den tidigare Timråjunioren Dennis Hildeby i Färjestadskassen, om inte målramen var i vägen.
Efter ytterligare två tidigare baklängesmål i början av andra perioden öste Timrå på framåt och reducerade två gånger om, men hade behövt mer än så för att ta sig hela vägen tillbaka.
När Theodor Lennström sedan skrinnade upp och tryckte in 6–2 två och en halv minut in i tredje perioden var det tack och god natt.
– I andra perioden får vi en mardrömsöppning, men där det är starkt av grabbarna att ändå trycka på gasen och vi får 5–2 och kanske bud på 5-3. Sedan öppnar vi tredje perioden lika bedrövligt, där vi inte tar en backcheck och sedan är det 6-2 till Färjestad och då är matchen över, säger Karlsson.
Ty Rattie låg bakom båda Timrås mål i matchen, med assist på det första innan han själv tryckte upp sitt 21:a för säsongen.
De poängen räckte dock inte som sagt och nu väntar kval för Timrå efter att man stökat av de två sista grundseriematcherna.
– Det suger att vara i den här positionen, men vi måste inse var vi är och slita häcken av oss nu i de två sista matcherna och sätta ett bra spel innan vi går in i kvalet, konstaterar Rattie.
Timrå IK–Färjestad BK 2–6 (0–3, 2–2, 0–1)Mål, TIK: Viktor Lodin, Ty Rattie
Mål, FBK: Per Åslund, Joakim Nygård, Victor Ejdsell, Gustav Rydahl, Oscar Lawner
Skott: 38–34 (11–12, 15–11, 12–11)


