HockeyNews
PLUS

Förvåningen: Ryssland hade inte förväntat sig sanktioner mot idrotten

(22542) Ivan Fedotov Ryssland OS
Bildbyrån
ANNONS

Sanktionerna mot rysk idrott har rivit upp känslor.

Men sanktionerna har också överrumplat president Putin.

ANNONS

När Rysslands president Vladimir Putin startade krig och invaderade Ukraina har han mötts av hårt motstånd från ett enat Europa och en hel idrottsvärld.

Ryssland, som nyligen deltog i OS under neutral flagg och under benämningen Rysslands olympiska kommitté på grund av dopingöverträdelser, har blivit portat från en rad stora lagsporter som fotboll och ishockey.

ANNONS

Ryssland har slängts ut från ishockey-VM i Finland om två månader och blivit av med arrangörsskapet för junior-VM 2023. Det har fått Rysslands ishockeyförbund att överklaga IIHF:s beslut till idrottens skiljedomstol CAS.

LÄS MERRysslands svar – överklagar till idrottens skiljedomstol CAS

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov säger att man inte hade förväntat sig sanktioner mot bland annat idrottare.

ANNONS

– Vi var redo för sanktioner, men vi förväntade oss inte att de skulle påverka idrottare, intellektuella, skådespelare, mediearbetare, säger Lavrov, enligt nyhetsbyrån TASS.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS