Drygt elva minuter in i matchen öppnade Joakim Nordström målskyttet för Tre Kronor och därefter fortsatte det.
I spel fem mot tre hittade Lucas Wallmark rätt för tredje gången på fyra perioder när han ökade på till 2–0 och med fem sekunder kvar av första perioden kunde Max Friberg styra in 3–0 för att sätta det svenska landslaget rejält i förarsätet.
Lucas Wallmark ökar på till 2-0 i spel fem mot tre! 🇸🇪
— discovery+ sport 🇸🇪 (@dplus_sportSE) February 11, 2022
Se ALLT från Olympiska Spelen på https://t.co/U8GJcAsMFupic.twitter.com/JxNjwtGrDt
Med en tremålsledning i ryggen kunde Tre Kronor därefter bevaka ledningen och kontrollera tillställningen med vetskapen om att man inte behöver jaga mål, utan det var istället det defensiva som fick lysa med ett par vassa räddningar av Magnus Hellberg i målet.
Samtidigt fick lagets boxplayspelare slita efter ett antal utvisningar, inte minst andra perioden.
När Slovakien med drygt två och en halv minut kvar av matchen tog ut målvakten i jakt på mål skickade istället Carl Klingberg in 4–0 i tom bur, innan jättetalangen Juraj Slafkovksy vevade in en reduceringspuck.
Nästa match för Tre Kronor är den sista gruppspelsmatchen, när man ställs mot Finland på söndag med nedsläppstid 09.40 svensk tid.
Sverige–Slovakien 4–1 (3–0, 0–0, 1–1)
Mål, SVE: Joakim Nordström, Lucas Wallmark, Max Friberg, Carl Klingberg
Mål, SLO: Juraj Slafkovsky
Skott: 29–41 (12–14, 9–16, 8–11)
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)