Unga toppklubben Växjö Lakers har vunnit tre SM-guld sedan 2015. En enorm bedrift med tanke på konkurrensen i SHL.
Och med tanke på att Växjö Lakers gick upp i SHL så sent som 2011. Och att smålänningarna var ett division 2-lag för 20 år sedan.
Växjö tacklar utmaningar som få andra och inför den här SHL-säsongen har sportchefen Henrik Evertsson behövt ersätta VM-målvakten Viktor Fasth, som har lagt av med hockeyn vid 39 års ålder. Dessutom kunde Erik Källgren skriva ett andra NHL-kontrakt, nu med Toronto, efter sin succé i SM-slutspelet.
LÄS MER: Ek: Växjö pallar skadorna bättre än Örebro – det kan ta laget till final
Ersättarna är den landslagsmeriterade KHL-letten Janis Kalnins, 29, och talangfulle, men skadedrabbade Adam Åhman, 22.
– Jämför man med hur det var på slutet ifjol, jag menar Erik (Källgren) hade varit med oss säsongen innan och så lånade vi ut honom till TPS, så där var det ändå lite så att vi inte visste riktigt var Erik stod. Och samma sak hade ”Fasthen” (Viktor Fasth) haft en tuff säsong säsongen innan, säger Växjös guldcoach Sam Hallam till HockeyNews.se.
Både Viktor Fasth och Erik Källgren gjorde ett guldglimrande SM-slutspel för Växjö i våras. Nu är de utbytta. Foto: Bildbyrån.
Växjö behövde förra säsongen ett lyft på målvaktssidan från Fasth och Källgren och det var vad man fick.
Fasth och Källgren släppte in minst antal mål (112) och de hade den bästa gemensamma räddningsprocenten på 92,06.
Det var inget som Växjö hade kunnat räkna med eftersom Fasth säsongen före hade en kämpig säsong (90,74 i räddningsprocent) och Viktor Andrén hade det ännu tuffare (90,1) och Växjö slutade tia i grundserien.
Så nu gäller det för Kalnins och Åhman att hitta in i SHL. För lettiske Janis Kalnins är det en ny liga.
– Vi vet att vi får in en målvakt i Janis, som håller en bra och väldigt hög nivå, på europeisk toppnivå i KHL, säger Sam Hallam om 29-årige Kalnins som spelade två VM-matcher för Lettland i maj.
LÄS MER: Tvingas ut på målvaktsjakt – värvningen måste opereras: "Akut"
– Vi tycker också att i Adam får vi en kille som har fått kämpa jäkligt hårt de sista åren med rehabilitering och så vidare, och nu ska vara redo både träningsmässigt och spelmässigt, att komma upp en nivå till, säger Hallam.
Åhman debuterade för HV71 i SHL redan för fyra år sedan och spelade tre matcher 2017/2018. Efter det har han spelat i Hockeyallsvenskan för de tre småländska klubbarna Oskarshamn, Västervik och Tingsryd.
Så varken Kalnins eller Åhman har stor erfarenhet av SHL. I Champions Hockey League har Janis Kalnins vunnit en av tre matcher och har 94,95 i räddningsprocent.
Adam Åhman höll nollan i sin hittills enda CHL-match, 5–0-vinsten hemma mot Bremerhaven, och tog då 21 skott.
– Det är alltid en omställning för målvakter att komma in i vårt spelsätt. Det är lätt att tro att det bara är utespelare som ska in i ett system, men även målvakterna ska in i vårt sätt att spela och komma underfund med vilka typer av avslut man får emot sig och det gäller att komma in i penalty kill (boxplay), det spelsättet, och så vidare. Det är en period, men jag tycker att båda har jobbat på riktigt bra, säger Sam Hallam.
Fakta/Här är målvaktsparen i SHL
Brynäs: Viktor Andrén, Veini Vehviläinen (NY)
Djurgården: Mantas Armalis, Niklas Svedberg.
Frölunda: Niklas Rubin, Matt Tomkins (NY)
Färjestad: Henrik Haukeland, Jesper Eliasson (NY)
Leksand: Axel Brage, Kasimir Kaskisuo (NY)
Linköping: Marcus Högberg (NY), David Rautio.
Luleå: Joel Lassinantti, Jesper Wallstedt.
Malmö: Oscar Alsenfelt (skadad), Leland Irving (NY, korttidskontrakt), Daniel Marmenlind (NY).
Rögle: Calle Clang (NY), Christoffer Rifalk.
Skellefteå: Gustaf Lindvall, Strauss Mann (NY).
Timrå: Jacob Johansson, Sami Rajaniemi (NY).
Växjö: Janis Kalnins (NY), Adam Åhman (NY).
Örebro: Jonas Arntzen, Jhonas Enroth.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
UPPSNACK: Tre Kronor – Finland @ Sergels torg 12 maj, kl 15.45 Säkra din plats här!