HockeyNews
PLUS

Här är Andreas Dackells nya hockeyjobb – hjälper barndomsvännen

HockeyNews.se/Bildbyrån
HockeyNews.se/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Andreas Dackell kliver vidare i hockeykarriären efter åren som sportdirektör, rådgivare och spelarutvecklare i Brynäs.

Nu har Dackell fångats upp av barndomsvännen Andreas Johanssons agentfirma.

//

Fram till 22 juni erbjuder vi Hockeynews PLUS gratis i 3 månader. Använd koden SILLY26. Säg upp när du vill. Från och med månad fyra övergår abonnemanget till ordinarie pris: 89 kr/mån. Skaffa PLUS här.

ANNONS

Den tidigare NHL- och Brynässpelaren Andreas Dackell har lämnat Brynäs. Nu är det klart att Dackell ska ingå i agenten Andreas Johanssons agentverksamhet.


– För det första har vi en relation som går tillbaks till vi var tio elva år egentligen. Han spelade i Gävle Godtemplare och jag i Hofors. Sedan gick han till Brynäs och så spelade vi TV-pucken ihop och sedan hamnade vi i Ottawa ihop. Vi är väldigt goda vänner, berättar Andreas Johansson för HockeyNews.se.

ANNONS


48-årige Dackell har de senaste tre åren haft olika roller i Brynäs och varit både sportchef och sportdirektör. Nu har Andreas Johansson hittat flera olika uppgifter för den brett hockeykunnige Andreas Dackell.


ANNONS

LÄS MEROklart om Dackell blir kvar i Brynäs: "Vet jag faktiskt inte än idag"


– Jag har velat ha haft in någon med hög kompetens. ”Dacke” är intresserad av mentorskap, spelarutveckling, träna killar på is, individuell träning, som en mentor, säger Johansson.

ANNONS


2012 var Andreas Dackell med och vann SM-guld med Brynäs och gav lagkaptenen Jakob Silfverberg en hjälpande hand. Foto: Bildbyrån.

ANNONS


– Han har ett sjukt bra hockeyöga så han kommer att hjälpa mig med scouting. Det kommer att vara hans uppgifter. Det känns fantastiskt kul att få in den kompetensen.


ANNONS

Dackell har, enligt uppgift, även förfrågningar från lag i Hockeyettan om att jobba parallellt med andra uppdrag.


Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2