HockeyNews
PLUS

KHL-klubben vill skriva kontrakt med Pontus Åberg – uppges förhandla

(c) photo.khl.ru Pavel Tabarchuk
(c) photo.khl.ru Pavel Tabarchuk

ANNONS: 15 % rabatt – köp biljetter till Beijer Hockey Games

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Pontus Åberg och Traktor Tjeljabinsk är klara för slutspel i KHL.

Och nu vill klubben förlänga kontraktet med sin svenske landslagsforward.

ANNONS

Under sin första säsong i KHL med Traktor Tjeljabinsk har den tidigare NHL- och SHL-forwarden Pontus Åberg gjort 23 poäng varav tio mål på 46 matcher.


Den 27-årige högerskytten har spelat NHL-hockey i de fem lagen Nashville, Edmonton, Anaheim, Minnesota och Toronto. Men i KHL är hans första klubb Traktor Tjeljabinsk så nöjd med honom att de vill skriva ett nytt kontrakt.

ANNONS


Enligt Metaratings.ru  pågår förhandlingar mellan klubben och hans agent, men inga detaljer är kända.


ANNONS

Stannar Pontus Åberg i Traktor Tjeljabinsk? Förhandlingar uppges vara igång. Foto: Bildbyrån.


ANNONS

Den Farstafostrade stockholmaren har spelat i SHL med både Djurgården och Färjestad, men en återkomst till Sverige lär få vänta ett tag till.


LÄS MERÅberg om succédebuten i Tre Kronor – och sin stora längtan: "Det är dags"

ANNONS


Den här säsongen har Åberg fått debutera i Tre Kronor och han gjorde både mål och assist mot Ryssland i Moskva i Channel One cup i december.


ANNONS

I Traktor Tjeljabinsk är han lagkamrat med Lawrence Pilut, som har kontrakt även över nästa säsong.

***

Se också: Lämnar Nordamerika för spel i KHL – HockeyNews.se träffar Pontus Åberg


***

ANNONS


Vill du bidra till HockeyNews.se för fler nyheter, intervjuer och bevakning? Swisha till 123 529 7163.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2