HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Södertäljes nästa drag – lånar in JVM-spelare från SHL-klubb

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Södertälje fortsätter att fylla på truppen.
Under torsdagen gjorde man klart med JVM-forwarden Oskar Olausson på lån från HV71.
– Han visade i JVM att han är duktig och har spelförståelse, säger sportchefen Mikael Samuelsson till klubbens hemsida .

ANNONS
HockeyAllsvenskan presenteras av:
UNIBET - ligans huvudpartner

Södertälje har de senaste dagarna fått in en miljonsumma efter en insamling, pengar som ska gå till att stärka truppen inför säsongsavslutningen.

Under onsdagskvällen gjorde klubben klart med den finske målvakten Jussi Rynnäs på lån från Linköping och nu står det klart att man tar in en till spelare från SHL på lån.

På torsdagseftermiddagen stod det nämligen klart att forwarden Oskar Olausson ansluter på lån från HV71.

– Vi får hit en skridskostarkt talang som behöver spela och utvecklas, det tror vi att han ska kunna göra hos oss. Han visade i JVM att han är duktig och har spelförståelse, säger sportchefen Mikael Samuelsson till klubbens hemsida.

Olausson var en del av den svenska JVM-truppen tidigare denna säsong samtidigt som han gjort fyra poäng på 16 SHL-matcher för HV71. I juniorserien öste han in poäng för HV:s J20-lag, 27 på 16 matcher, innan den pausades.

***

Var med och bidra till HockeyNews.se för fler nyheter, intervjuer och bevakning. Swisha till 123 529 7163.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Läs också

ANNONS