SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
Tomas Montén hann knappt presentera truppen till JVM innan laget drabbades av två tunga avbräck.
I lördags fick William Eklund beskedet att han testats positiv för covid-19 och dagen efter tvingades Frölundas Karl Henriksson lämna återbud till turneringen, centerforwarden som spelat mellan Lucas Raymond och Alexander Holtz sedan tiden i U18-landslaget.
– Det är klart att det är lite frustrerande. Just nu är jag bara hemma och vilar men jag har redan haft fem symtomfria dagar så jag har kört lite träning själv i garaget också.
– Det har blivit lite gym och jag har försökt hålla igång konditionen. Det tar lite tid men det kommer.
Vilka symtom har du haft?
– Det var förra söndagen när jag vaknade och hade lite ont i ryggen och kände mig allmänt trött på morgonen men inte så mycket mer än så, det var lätta symptom. Men jag snackade med vår ”fysio” om det och jag sa att jag kände mig risig så vi gjorde ett test, säger Eklund.
Holtz och Eklund har en stark höst i SHL. Foto: Bildbyrån
De hårda reglerna inför JVM gör nu att han missar mästerskapet även om han hinner bli frisk och ta sig tillbaka i full träning med Djurgården innan Juniorkronorna sätter sig på flyget över till Kanada den 14:e december.
– Ja, exakt. Frustrerande. Men så är det och jag får tänka på att jag blir hemma och spelar väldigt bra matcher i SHL. Jag kan inte påverka något annat så det är väl så jag resonerar just nu. Vi siktar på träning igen på onsdag, säger Eklund.
Djurgården möter Örebro hemma på torsdag och på lördag väntar Luleå på bortaplan.
Eklund har varit ett av höstens utropstecken i SHL och producerat
12 poäng (7+5) på 16 matcher.
– Det har känts bra. Vi har tagit steg som lag och jag själv också och jag har fått bra förtroende av medspelarna och tränarna, säger Eklund.
Bortsett från Eklund har Djurgården just nu sex spelare i Tomas Monténs bruttotrupp och det blir en tuff tid nu som påverkar bredden i truppen.
– Det blir viktigt att vi kommer ihop ännu mer som lag under den här perioden nu. Alex (Holtz) har ju varit hur bra som helst och vi får göra det så bra vi kan nu utan dom spelarna som försvinner.
•••
Gillade du artikeln? Värd en kaffe – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)