HockeyNews
PLUS

Utvisningarna straffade Färjestad: ”Då blir det svårt att vinna”

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

GÖTEBORG. Färjestad hade allt i egna händer efter två perioder. Då kollapsade man tack vare dumma utvisningar och åkte ur CHL-slutspelet.
–  Vi har spelat 120 minuter mot Frölunda nu och hade ett powerplay, de har säkert haft femton. Då blir det svårt att vinna, säger forwarden Michael Lindqvist. 

//

Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.

ANNONS


Färjestad hade tre mål att gå på inför returen mot Frölunda i Göteborg under tisdagskvällen. Efter Gustav Rydahls 4–2 reducering i slutet på den andra perioden hade Värmlänningarna allt i egna händer inför de sista 20 minuterna, men då kollapsade man. 

– Jag vet inte hur många minuter de har i powerplay, om de gör tre eller fyra mål. Det är klart att det är svårt att släppa in fyra mål där, säger Färjestads forward Michael Lindqvist. 

Först drog backen Victor Sandberg på sig två minuter för tripping i början på den tredje perioden och strax därpå åkte Johan Ivarsson ut fyra minuter för otillåten tackling mot huvudet. Frölunda utnyttjade det numerära överläget två gånger om och drog i från. Slutresultatet skrevs till 8–2 och totalt 11–8. 

ANNONS

– Det är jobbigt att jobba boxplay så mycket som vi gör, men samtidigt släpper vi in mål i fem mot fem också så det är inte bara utvisningarna, men det sätter en stor prägel på matchen, säger Michael Lindqvist och är kritisk: 

– Vi har spelat 120 minuter mot Frölunda nu och hade ett powerplay, de har säkert haft femton. Då blir det svårt att vinna. 

Lastar du er själva för det eller är det domarnas fel?

ANNONS

– Det är klart att det är onödiga utvisningar, våra kanske inte är något att snacka om. Men jag tycker att han (domaren) kunde tagit ett gäng åt deras håll både förra matchen och här i dag. Jag skyller absolut inte på domaren, på något sätt kommer det till oss själva och vi är inte tillräckligt bra. Utvisningarna är vårt ansvar, men samtidigt var domarnivån väldigt låg. 

Nu får Färjestad ladda om och redan på torsdag väntar Rögle på bortais i SHL. 

– Vi hade ett bra snack här nyss och tränar här imorgon, sen åker vi ner till Ängelholm och ska vinna där. Nu är vi ute ur CHL, och det går inte att älta det här allt för länge. SHL är viktigt och vi vill gå långt, så nu är det fullt fokus på det. 

ANNONS

LÄS MER: "Ni har bara er själva att skylla, Färjestad"

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Mattias är tillbaka på Hockeynews efter tre år på vift i Norrland, där han bevakat Modo på nära håll för Örnsköldsviks Allehanda. Tidigare har han även jobbat på Helsingborgs Dagblad och drivit eget bolag med fokus på journalistik.

Stort intresse för silly season och lägger stort fokus på att berätta om mer än det som händer ute på isen. Bevakade Hockey-VM 2019 på plats i Bratislava samt JVM 2025 i Ottawa för Hockeynews räkning.

Största hockeyminne: Nicklas Lidströms OS-avgörande 2006.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2