Oscar Pettersson om situationen med Edvin Hammarlund och förlusten när Modo kunde säkra avancemanget.
— HockeyNews.se (@HockeynewsSe) April 26, 2023
🎥: @sjobergh#modose#difhockeypic.twitter.com/AHIiGrVebs
Dryga minuten efter att Jonathan Lekkerimäki smällt in 5–2 för Djurgården gick Modoforwarden Oscar Pettersson i isen och tog sig för munnen. Anledningen var att Djurgårdsbacken Edvin Hammarlund satt upp klubban i ansiktet på Pettersson som var på väg fram mot offensiv zon.
För tilltaget straffades Hammarlund med två minuters utvisning, samtidigt som Modolägret ville ha ett klart större straff i form av en utvisning på fem minuter för Djurgårdsbacken.
Många trodde nog att situationen skulle videogranskas av domarna, men så blev inte fallet.
– Vi påtalar ju att vi tycker att det är en crosschecking, domarna bedömer det som en hög klubba. Och visst, det är väl en hög klubba också naturligtvis. Men de bedömer det som en hög klubba och då får de inte ringa på det tydligen, så naturligtvis lär de inte ha sett situationen jättebra då det är en klockren crosschecking. De såg att något åkte upp i ansiktet så, säger Modotränaren Mattias Karlin.
Hammarlund själv var klart orolig för att han skulle behöva spendera fem minuter på utvisningsbänken, eller rent av lämna matchen.
– Jag trodde också att det skulle vara en femma. Han är lite lägre och jag är ganska lång. Jag sätter upp klubban för att stoppa honom och träffar oturligt. Domarna gör sin bedömning, säger han.
Vad fick dig att tro att det skulle bli matchstraff?
– Det är en klubba som träffar munnen på honom. På bilderna ser det ut som en crosschecking som träffar ansiktet. Det har varit femmor förut så jag trodde det.
Hann du tänka att du sätter laget i skiten?
– Ja lite så tänkte jag absolut. Tänkte att nu blir det fem minuter boxplay-helvete. Men ja. Det blev det inte.
Lika orolig var inte Djurgårdens tränare Johan Garpenlöv.
– Nej, det trodde jag inte, svarade han på frågan om han trodde att det skulle bli matchstraff.
Han var lättad att det inte blev så?
– Det är jag också. Absolut. Han har varit vår bästa back i hela slutspelet. Det är jag jätteglad för.
Modotränaren Karlin önskade såklart se ett längre powerplay för sitt lag, som inte lyckades kapitalisera på Hammarlunds utvisning vid underläge 2–5.
– Så är det ju. En crosschecking rakt i ansiktet är värt mer än två minuter, det tror jag att vi att alla förstår. Men uppenbarligen såg inte de där fyra att det var en crosschecking utan chansade på en hög klubb och de chansade fel, säger Karlin.
Pettersson, som fick en lös tand i samband med situationen var fåoordig.
– Det får domarna stå för, jag kan inte göra så mycket annat än att skaka av mig och gå vidare. Det står väl 1–1 mellan oss nu, säger han.
Senare på onsdagskvällen kommenterade domaren Kristoffer Folkstrand, som var den domare som tog utvisningen efter att på isen upplevt det som att Hammarlund inte gjort en crosscheckingrörelse, situationen.
Och när han fått kolla på repriserna medger han att fem minuters utvisning på Hammarlund hade varit det korrekta domslutet.
– Vi får en kameravinkel från hörnan och där ser man att han har en framåtgående rörelse med armar och klubba, så absolut när vi får kolla på den i efterhand i lugn och ro, vilket vi tyvärr inte får chansen till där ute, så ska det vara en femma crosschecking istället,, säger han i ett klipp på ligans hemsida.
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)