HockeyNews
PLUS

KHL-svensk ute i kylan

Kenta Jönsson/Bildbyrån
Kenta Jönsson/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Tre Kronor-backen Erik Gustafsson har överraskande hamnat i kylan i KHL. Avangard Omsk har satt upp VM-guldvinnaren på waiverslistan och hans framtid i klubben är oklar.

ANNONS

Den NHL- och VM-meriterade Avangard Omsk-backen Erik Gustafsson, 28, är uttagen i Tre Kronors trupp till Karjalaturneringen nästa vecka. Men i KHL går det tyngre för Gustafsson, som var med och vann VM-guld i Globen 2013.

Avangard Omsk är på väg att skicka Gustafsson till sin farmarklubb Saryarka Karaganda, uppger KHL på sitt Twitterkonto. Om ingen annan KHL-klubb plockar upp honom inom 48 timmar väntar spel i farmarligan VHL. Avangard Omsk värvade nyligen den kanadensiske före detta NHL-forwarden Teddy Purcell och nu är kvoten för utländska spelare mer än fylld. I december väntas Johan Sundström kunna göra comeback efter skada.

Erik Gustafsson har gjort ett mål och nio assist på 23 KHL-matcher den här säsongen. Den förre Timråbacken har även spelat i Philadelphia Flyers och Kloten i Schweiz.

ANNONS

***

I Finland har den förre Växjöbacken Teemu Laakso, 30, inte lyckats spela till sig ett kontrakt med Helsingforsklubben HIFK. Laakso, som var med och vann SM-guld med Växjö Lakers 2015, får nu leta ny klubb.

–Jag är tacksam för att jag fick chansen i höst. Nu måste jag få ordning på allt och sätta upp planer för fortsättningen. HIFK har ett bra lag och jag önskar laget lycka till, säger Laakso till klubbens hemsida.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2