HockeyNews
PLUS

Till Allettan efter vild målfest

(1350) Väsby Linus Ryttar
Peter Skaugvold/Bildbyrån

Publicerad: 10 december 2017

FacebookXWhatsApp

Väsby och Valbo tar de två sista platserna till Allettan från den östra grundserien. Det står klart efter matcherna i Hockeyettan under söndagen.

ANNONS

Väsby behövde en poäng för att säkra spel i Allettan. Gripen behövde vinna för att ha en teoretisk chans att kunna passera Valbo i slutomgången. Det var förutsättningarna när Gripen och Väsby möttes i Nyköping i grundseriens näst sista omgång.

Men efter en svängig och målrik holmgång där försvaren gång efter annan havererade kunde Väsby vinna med 8-6 och därmed säkra spel i Allettan efter jul. När Valbo dessutom besegrade Hanviken hemma med 2-1 avgjordes streckstriden helt och hållet. Det blir en betydelselös sista omgång.

Väsby och Valbo följer med Huddinge, Hudiksvall och Visby/Roma till den södra Allettan. Från söderserien har KRIF, Kristianstad och Nybro redan kvalificerat sig. Vilka två ur trion Vimmerby, HC Dalen och Tranås som följer med avgörs i slutomgången på onsdag.

ANNONS

Lagen till den norra Allettan är klara sedan länge. Där kommer Piteå, Kalix, Örnsköldsvik, Östersund, Boden, Västerås, Lindlöven, Mariestad, Borlänge och Skövde att spela.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Superdeal: 1kr/1mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)

ANNONS